تکنیک آنکور (Anchor) در ان ال پی

 

واژه آنکور Anchor به معانی لنگر کشتی – مهار کردن – تکیه گاه – محکم شدن ترجمه شده است. در ان ال پی هر محرکی که موجبات تغییر در حالت ما را فراهم سازد، آنکور یا برانگیزاننده نامیده می‌شود.

 

به بیانی دیگر می‌توان گفت در NLP آنکور عبارت است از هم نشینی یا پیوند یک محرک عصبی (Stimulus) با یک پاسخ قابل پیش بینی. آنکورها می‌توانند به صورت طبیعی پیدا شوند و یا مطابق خواسته خودمان به وجود آیند. به عنوان مثال ممکن است بوی اسکناس نو و تا نشده شما را یاد دوران کودکی و ایام عید بیاندازد و مقداری از خاطرات و احساسات مربوط به آن دوران را در شما به صورت تصورات ذهنی باز آفرینی کند.

 


 

آنکور

 

- دو نوع آنکور وجود دارد که عبارتند از:

 

-I آنکورهای مثبت:

 

آنکورهایی هستند که حالت بیرونی مطلوبی را ایجاد می‌کنند.

 

آنکور مثبت می‌تواند امنیت، خوشحالی، احساس قدرت، اعتماد به نفس و... را افزایش دهد.

 

آنکور مثبت بر لحظه‌های خوب تاکید یا آن را ایجاد می‌کند. به عنوان نمونه در یک مسافرت دل انگیز تابستانی، به هنگام رانندگی در جاده‌های کوهستانی همزمان به یک آهنگ و موسیقی زیبا گوش می‌دهید، بعداً که به همان موسیقی گوش بدهید یاد لحظات خوش آن سفر برای شما تداعی می‌گردد.

 

-II آنکورهای منفی:

 

آنکورهایی هستند که حالت درونی و حس های نامطلوب و ناراحت کننده را بر می‌انگیزاند.

 

فرضاً در غم و اندوه از دست دادن یک عزیز به سوگ نشسته‌اید و در اوج ناراحتی هستید، فردی نزد شما می‌آید و دست روی شانه چپ شما می‌گذارد و چند ثانیه شانه شما را لمس می‌کند. در آینده وقتی شانه چپ شما لمس شود، احساس خوبی در شما بوجود نمی‌آید. 

 

آنکورهای حسی یا لمسی به عنوان قوی‌ترین نوع آنکور عمل می‌کند.

 

حال ببینیم اگر یک فوتبالیست حرفه‌ای در موقعیت حساس مثل زدن ضربه پنالتی قرار گیرد، چگونه می‌تواند از این تکنیک بهره‌مند شود.

 

او می‌تواند قبلاً برای خود تعیین کند که چه وضعیتی را می‌خواهد.

 

در قدم اول با بوجود آوردن یک تصویر ذهنی مربوط به یک خاطره دل انگیز و یادآوری کسب پیروزی و قهرمانی در مسابقات ورزشی در خاطره خود غرق می‌شود و همه جزئیات حسی مربوط به آن را به یاد می‌آورد. 

 

در قدم بعدی زمانی که به اوج خاطره‌اش می‌رسد، مچ دست خود را گرفته و لمس می‌کند تا با این محرک عصبی (Stimulus) نسبت به آن خاطره شرطی شود. از آن به بعد هر موقع بخواهد ضربه پنالتی بزند، با گرفتن و لمس کردن مچ دست آن خاطره پیروزی و قهرمانی در او زنده می‌شود و با قدرت و شایستگی تمام اقدام به زدن ضربه پنالتی می‌کند.

 

هر چند در اینجا به بیان و طریقه ساختن آنکور پرداختیم ولی باید تأکید کنم که این توضیحات در ساده‌ترین سطح آموزش و یادگیری این بحث قرار دارد. بهترین راه برای استفاده کردن از این تکنیک‌ها این است که دوره عملی آن را حتماً تحت نظر یک استاد مجرب و دوره دیده طی نمایید. زیرا ان ال پی بیش از آنکه یک تئوری باشد یک کار عملی است.


 

/ 0 نظر / 169 بازدید