یک تکنیک ذهنی

 

یک تکنیک ذهنی برای تحول اساسی در زندگی

دکتر کوروش معدلی ،بنیانگذار NLPعلمی در ایران، از ساخت ذهنیت جدیدی در زندگیتان می گوید که نتایجش شگفت انگیز است و به شما یاد می دهد: چگونه ذهن خود را آهنربای پول کنید؟ 
یکی از مهم ترین ابعاد افکار ما نگاهی ست که به خودمان داریم و همین نگاه،تاثیر بسزایی روی عملکرد ما دارد.خیلی از ما نگاه مثبتی به خودمان نداریم و این شاید نگاه و تصویری که از خود داریم، زندگی ما را می سازد و تبدیل به همان دنیای بیرون ما می شود و در واقع سازنده اصلی هویت ماست.

رویکردی به نام"چگونه ذهن خود را آهنربای پول کنیم؟"که سمینارش هم برگزار خواهد شد به ما می گوید که چطور تصویر نامطلوبی را که نسبت به خودمان داریم ، تغییر دهیم. 
در این مقاله می خواهم بخش هایی از این تکنیک را به شما آموزش دهم.تصویری که از خودمان داریم بنا بر اتفاقی ست که از کودکی برای ما افتاده است و تا به امروز ادامه دارد. این تصویر نشان دهنده عزت نفس و اعتماد به نفس و دارایی های ماست.


عزت نفس یعنی من چقدر برای خودم ارزش قائل هستم و خودم را لایق و شایسته چه مقدار پول و ثروت می بینم.هر اتفاق خوب یا بد در زندگی ما، در تصویر ذهنی که از خود می سازیم تاثیر دارد.نکته اساسی این است که انسان ، بیشتر بر موارد منفی توجه می کند تا نقاط مثبت زندگی خود. دلیلش هم این است که انتظارات مثبتی از خود داشته ایم که برآورده نشده اند و همین ذهنیت ما را نسبت به خودمان دچار اختلالاتی کرده است.به هر حال محدودیت هایی در زندگی همه ما رخ می دهد که شرایط را مطابق آن چه انتظار داریم پیش نمی برد.


مثلاً فردی می خواسته در رشته ای تحصیل کند و نشده یا می خواسته در دل پدر و مادرش جا باز کند و نشده، یا یکی می خواسته غذای خوبی درست کند، اما نتوانسته؛یا شخص دیگری آرزو داشته بهترین راننده باشد و نشده؛همه این ها روی تصویری که از خود در ذهن داریم،تاثیر دارد. من تحقیقاتی انجام داده ام که نشان می دهد تعداد مشکلات و اتفاقات بدی که در زندگی انسان رخ می دهد به مراتب کمتر از موفقیت ها و اتفاقات خوب زندگی اوست؛ ولی چون کمتر از موفقیت ها و اتفاقات خوب زندگی اوست؛ ولی چون کمتر است بیشتربه یاد می ماند.

دقیقاً مثل غذایی که ماسالی یک بار می خوریم،ولی طعمش نسبت به غذایی که هر روز می خوریم و سرشار از ترکیبات غنی است ، بیشتر به یاد می ماند. بنابر این از آنجایی که تمرکز  زیادی روی اتفاقات منفی و نادر داریم، رفته رفته امتیازی که به تصویر خودمان می دهیم به مرور کمتر و کمتر می شودو این امتیازهای منفی رفته رفته روی اتفاقات زندگی ما تثیر می گذارند؛ روی افکار ، رفتار، کردار و روی کسب درآمد ما تاثیر گذار می شوند. 
تصویری که از خودمان داریم می تواند در طبقه ثروتمند یا متوسط یا فقیر قرار بگیرد و این تصویر ، در واقع،آینده ما را رقم می زند. باید یاد بگیریم این تصویر را تغییر دهیم؛ باید یادبگیریم با خودمان دوست باشیم؛ باید این نکته را دریابیم که اتفاقات ناگوار زندگی ، جزیی از واقعیت های زندگی ماست. باید بپذیریم در زندگی ، موفقیت، شکست،تولد،مرگ،زیبایی،زشتی و ...تواماً وجود دارد و این ها در کنار هم است که معنی پیدا می کنند. 
اگر صرفاً دنیایی را برای خودمان بسازیم که همه چیز در آن عالی و زیباست؛ یعنی چشم های خود را روی واقعیات بسته ایم و وقتی این اتفاقات در زندگی  واقعی رخ دهند، احساس شکست می کنیم. این احساس شکست ،تاثیری منفی روی تصویری که از خود داریم،می گذارد.

پس در این جا مهمترین کار این است که بتوانیم تصویری را که از خود داریم به یک تصویر مثبت تبدیل کنیم و به طور مثال آن را به تصویر یک انسان ثروتمند و توانمند بدل سازیم که می تواند به هر چیزی برسد. 
برای دستیابی به این موضوع به شما پیشنهاد می کنم اول از همه در مکانی راحت بنشینید و یک نفس عمیق بکشید.چشم هایتان را ببندید. در این حالت، تصویری را که از خود دارید، مجسم کنید.اگر در به یاد آوردن این تصویر مشکل دارید،میتوانید از آخرین تصویری که از خود در آینه دیده اید ،استفاده کنید.یا از آخرین عکسی که از خود گرفته اید.سپس به زیر مجموعه  این تصویر بپردازید. 
در مرحله اول ببینید که از 0 تا 10 چه نمره ای به تصویر خود می دهید.

اگر با خود صادق باشیم ، کم پیش می آید که نمره 10 به خود بدهیم.بنابراین اگر نمره تان زیر10 است ، باید تصویر را آن قدر تغییر دهید تا به 10 برسید.این نمره هم از نظر ظاهری ست و هم باطنی و هم بر مبنای برداشتی است که از خود و توانایی های خود سراغ دارید. پس از مجسم کردن تصویر، اول روی نور کار کنید. نور را طوری تنظیم کنید که دلپذیر باشد. سپس ببینید این تصویر، رنگی است یا سیاه و سفید. 
اگر سیاه و سفید بود، آن را رنگی کنید و اگررنگی بود آن را سیاه و سفید کنید تا متوجه شوید کدام تصویر دلپذیرتر است.بعد روی سه بعدی بودن و تخت بودن تصویرخود کار کنید. اگر سه بعدی است آن را تبدیل به تخت و اگر صاف است، آن را سه بعدی کنید؛ ببینید با کدام یک احساس بهتری دارید و آن را در تصویر ذهنی خودتان ثبت کنید.بعد ، روی این نکته دقت کنید که تصویر شما در حرکت است یا ثابت و هر دو حالت آن را امتحان کنید و ببینید با کدام تصویر، احساس راحتی و شور و شوق بیشتری دارید. سپس دقت کنید که تصویر شما قاب دارد یا بدون قاب است و پس ازتبدیل آن ها به هم، وضعیت بهتر را برای خود انتخاب کنید. سپس ببینید لباسی که بر تن شماست چه لباسی است. 
آن لباسی را برای خود انتخاب کنید که معرف ثروت است. بعد می توانیم این تصویر را در باغ یا در یک ویلا یا کنار یک ماشین یا هر جایی که معرف ثروت برای  ماست، قرار دهیم و زیر مجموعه این تصویر را طوری تنظیم کنیم که معرف ثروت برای ما باشد.بعد باید به صداهای این تصویر گوش فرا داد . این که در این تصویر ، چه گفتگوی درونی  با خود داریم و چه صداهایی به گوش ما می رسد. اگر گفت و گوی منفی وجود داشت؛ آن را به یک گفت و گوی مثبت تبدیل کنید.


آن هم با تکرار این عبارات که تو موفق هستی......  تو ثروتمند هستی .....   تو توانمند هستی.....  و همراه با دیدن تصویر، صدای مثبت آن تصویر را هم بشنویم. در نهایت اگر لازم شد یک موزیک دلپذیر که نشان دهنده غرور و افتخار و شخصیت ما ست با این تصویر همراه کنیم..... 
با انجام تمام این کارها حس مانسبت به خودمان تغییر می کند. دیگر به خودمان به عنوان یک انسان فقیر و بدون موفق موفقیت مالی نگاه نمی کنیم.تصویری که از خود می سازیم این خروجی را می سازد که با تلاش هوشمندانه از خود انسانی می سازیم که لیاقت و شایستگی آن را داریم. 
این تصویر باید بطور دائم در ذهن ما باشد.

به محض اینکه من به خودم فکر می کنم این تصویر تکمیل و تصحیح می شود.تصویری را که همراه با صداهای مثبت است، میبینیم و این را همیشه با خودمان داریم. به این ترتیب می توان اولین بنیان و پایه رسیدن به ثروت را درخود به وجود آورد. اگر من تصویر یک فرد محدود و از نظر مالی، در سطح پایین را از خودم داشته باشم؛ هیچ  وقت به ثروت مورد نظرم نخواهم رسید. 
تمام دانشمندان معروف ، مخترعان و مکتشفان می گویند قبل از آن که چیزی را اختراع کنم، تصویر آن را در ذهن داشته ام. تصویر، زبان ضمیرناخودآگاه است. ضمیرناخودآگاه با صدا  و تصویر ذهنی با ما سخن می گوید و ارتباط برقرار میکند. پس اگر من بتوانم یک تصویر خوب را همراه با یک صدای مثبت و احساس عالی داشته باشم ، صددرصد به آن چیزی که ساخته ام ، خواهم رسید.ما خیلی وقت ها تمرکز را بر داشتن یک حساب بانکی پر، یک ویلای خوب یا یک ماشین مدل بالا می گذاریم.

ولی جای خودمان در آن تصویر ، خالی ست.قبل از آن که بخواهیم آن ثروت و ویلا را در ذهن مجسم کنیم، باید تصویر خوبی از خودمان در آن داشته باشیم تا این گونه آن ثروت  دست یافتنی شود.این یکی از پایه های این رویکرد است "چگونه ذهن خود را آهنربای پول کنیم؟" رویکردی که برای تحول در زندگی خود به آن نیاز فوری داریم. 
 


/ 0 نظر / 105 بازدید